Yer Döşemeleri

 

Laminat Parke Nedir ?

Laminat "Sıkılaştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıdır." Dünyada parke olarak değil parke alt başlığında kullanılan güzel görünüşlü bir kaplama malzemesidir.
Resimde de görüldüğü gibi;

 • Üst katman(cila tabakası)
 • Kâğıt tabaka
 • HDF tabakası
 • Denge kâğıdı

HDF dediğimiz kısım kimyasallar la karıştırılıp yüksek basınç ve ısı altında preslenmiş odun talaşı dır. İşte laminat budur. Bunun yanında güzel görüntüsü, sertliği ve fiyatı laminat ı son derece cazip hale getirmektedir. Eskiyen veya aşınan bölümlerinin yeniden cilalamak gibi bir özelliği yoktur

Ayrıca üretici firmalar tarafından 5 ila 20 yıl arası garantilerle satılmaktadır. Ancak paketlerden çıkan garanti şartlarını iyice okumanızda yarar vardır.

 

Hangi Parkeyi Almalıyım ?


İnsanlar sınırsız ihtiyaçlara sahiptirler. Sınırsız olan bu ihtiyaçları karşılayacak her alanda birden fazla ürün çeşidi vardır. Herhangi bir ürünü satın alırken dikkat etmemiz gereken ana kural, alacağımız ürünün bize sağladığı faydasıdır. Örneğin; parke dekorasyon işiniz var, evinizin parkesini yenilemeyi düşünüyorsunuz. Karşınıza birden fazla seçenek çıkacaktır. Evinizi PVC yaptırabilirsiniz ,marley yaptırabilirsiniz ,seramik , kalebodur yaptırabilirsiniz ,masif çeşitlerinden birisini tercih edebilirsiniz yada laminat parke yaptırabilirsiniz , lamine parke yaptırsam hiçte fena olmaz gibi.....Peki, biz bu ürünlerden birisini seçerken, hangi duygu ve düşünce devreye giriyor? Yâda beynimizdeki karar alma merkezini hangi bilgi birikimi etkiliyor?

Günümüzde herhangi bir ihtiyacımızı karşılamak amacıyla ürün satın alırken, alacağımız ürüne yönelmeyi birkaç unsur belirler.

 • Alacağımız ürünün ekonomik değeri.
 • Sosyal ve kültürel yapımız.
 • Gelir seviyemiz.
 • Bölgemizin mimari tercihleri ve alışkanlıkları...
 • Yaşadığımız coğrafyanın iklimi.Bu ve benzeri nedenleri çoğaltabiliriz. Bu makalemde sıkça sorulan " evime laminat parke yaptırsam nasıl olur? " sorusuna yanıt aradım. Sorunun yanıtının göreceli olması, istek ve ihtiyaçların kişiden kişiye farklılık göstermesi nedeniyle, siz değerli site ziyaretçilerime sektörün parlayan yıldızı laminat parke ürününün olumlu ve olumsuz özelliklerini yazıp kararı sizlere bırakıyorum.


Alacağınız ürün ile mutlu olmanız gerekirken, hayal kırıklığı yaşamamanız için, o ürünün artı ve eksi yönlerini iyi bilmeniz gerekir. Aşağıda laminat parke ürününün olumlu ve olumsuz yönlerinin detaylı analizini yaparak takdiri sizlere bırakıyorum.

 

Laminat Parke Ürününün Olumlu Yönleri

 • Laminat parke ekonomik üründür. Diğer zemin dekorasyon ürünlerine göre fiyatı ucuz ve caziptir.
 • Laminat parke diğer zemin dekorasyon ürünlerine göre, montajı zaman almayan bir üründür. Montaj ve zaman kavramları ilk bakışta önemli değilmiş gibi görünen fakat müşteriye ürün özellikleri sunumlarında fazlasıyla etkileyen bir özelliktir. Laminat parke " bir günde zemin" sloganıyla satışa sunularak dikkatleri üzerinde toplayan parke dekorasyon ürünüdür.
 • Laminat parke montajı kolay ve pratiktir. İçerisinde eşya bulunan yerlerde, eşyalarla bir arada montajı yapılabilir. Bu özellik diğer zemin dekorasyon ürünlerinin pek azında vardır.
 • Laminat parke çizilmeye ve darbelere karşı son derece dayanıklıdır. Bugün laminat parke teknolojisi öyle noktalara geldi ki, iş yerlerinde, sinema, konferans salonlarında, yoğun trafiğin yaşandığı yerlerde güvenle laminat parke dekorasyonu yapılabilir.
 • Laminat parke panelleri arası açma ve aralama ihtimali; zemin düzgün, montaj ve ustalık hatasız ise hemen, hemen sıfıra yakındır. İyi bir kilit sistemine sahip laminat parkepanel birleşim yerleri, açma ve aralama yapmaz. Ahşap parkede yaşanan en büyük sorun, kurumaya bağlı parke aralanmalarıdır. Bu sorun fırınlama yöntemi ile ahşap parkeyi kurutarak aşılsa bile maliyetleri yükseltmektedir. Ayrıca ahşap parke aralanmaları sadece görüntüyü bozmakla kalmayıp, ahşap parkenin üst tabakası olan cila tabakasında çatlama ve yarılmalara neden olacaktır.
 • Laminat parkenin renk ve desen seçenekleri çoktur. Laminat parke fabrikaları müşteri istek ve talepleri doğrultusunda istenilen renk ve desen de laminat parke üretimi yapabilirler. Ahşap parke ürününde ise renk ve desen çeşidi sınırlıdır. Üretimde hammadde olarak kullanılan ağacın cinsi ve cila atılırken kullanılan cila rengi ile sınırlıdır.
 • Laminat parke uygulamalarında beton soğukluğunu azaltan, laminat parkeye geçmesini engelleyen yardımcı ürünler geliştirilmiştir. Kapron , mantar şilte , köpük ürünleri gibi..
 • Laminat parke ürünü alttan ısıtma sistemine uygundur. Yerden ısıtma sisteminde, ısınan zemin betonuyla laminat parke ürünü uyumludur. Fakat laminat parke üretici firması izin vermesi gerekmektedir. Laminat parke kutularında ve ürün özelliklerini anlatan kılavuz kâğıtta parkeniz yerden ısıtma sistemine uyumludur yazısı bulunmalıdır.
 • Laminat parkenin en büyük dezavantajlarından birisi, parke üzerinde yürürken çıkan, insana rahatsızlık veren, akustik ses yansımalarıdır. Geliştirilen sessiz parke ürünleri, akustik ses yansımalarını engellemiş ve satışa sunulmuştur.
 • Laminat parke ağırlığa bağlı, yüksek basınca, aşınmaya, yanmaya karşı dayanıklıdır.
 • Laminat parke ürünleri arasında anti statik, anti bakteriyel olanları vardır.
 • Laminat parke arızalarının tamiri vardır. Tamir çok pratik ve kolaydır.
 • Laminat parke ahşap parkenin doğal güzelliğini ve sıcaklığını tam olarak yakalayamaz. Zemin dekorasyon ürünlerinde kalebodur - seramik, marley, PVC, halıfleks, laminat parke ve lamine parke ürünlerinin hiç birisi ahşap parkenin doğallık özelliği ile boy ölçüşemez.
 • Laminat parke döşenecek zemin tam düz ve terazide olmalıdır. Ayrıca laminat parke şapı atılmalıdır. Parke dekorasyon montajı yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk unsur; zemin düzgünlüğüdür. Zemin düzgünlüğü ile dekorasyonun kalitesi doğru orantılıdır. Teknik yapısı ile laminat parke ürünü, zemin şapı hatalarına, diğer zemin dekorasyon ürünlerinden çok daha fazla duyarlıdır.
 • Laminat parke şapı atıldıktan sonra kuruması gerekmektedir. Kuruma hava durumuna göre ( sıcaklık durumu) 10 -15 gün arası zaman alması en büyük dezavantajıdır. İyice kurutulmadan üzerinde laminat parke montajı yapılan zeminlerde, rutubete bağlı şişme ve kabarma sorunları yaşanabilir.
 • Laminat parkemiz rutubete ve neme karşı, ahşap parkeye göre dayanıksızdır. En büyük düşmanı sudur.
 • Ucuz laminat parke ürününde zamanla renk ve desen tabakasında solma ve bozulmalar olabilir

 

Parkenin Kalitesini Nasıl Anlarız ?


Laminat parke döşetmeye karar verdiniz ve bir satıcıya gittiniz. Daha renk seçmeye başlamadan önünüze bir sürü marka serildi. Alman'ı, Fransız'ı, Belçika'sı, Yerlisi, Çin'i, yeşil hdfli, kilitlisi, kanserlisi, anti alerjik, e1, mavi melekli.
    
Kafanız iyice karıştı değil mi?
Satıcı malını satmak için zaten bir sürü şey söylüyor. Siz de paketleri inceliyorsunuz iş daha da karmaşık. Aman deyip, kaderinize razı olup herhangi birini döşetebilirsiniz. Belki hepten vazgeçip gidersiniz. Burayı okuduktan sonra parkenizi çok rahat seçeceksiniz ve kalitesinden emin olacaksınız.
    
İlk önce Çin malı kalitesiz bir laminat almamaya gayret edelim, çünki duyduğuma göre üreformaldehit kullanıyorlarmış (yani bildiğimiz gübre karışımı). İçinde gübre olan bir parkeyi almak istemeyiz herhalde. Çin malı olduğu halde üzerinde "made in Germany" yazıyor olabilir. (sırf Çin malı olduğu için değil,kaliteli Çin malı da olabilir.)
    
Çin malı laminat parkelerin en belirgin özelliği yüzey kısmının olağandan daha parlak oluşudur. (Satın alacağınız parke üzerinde menşeinin açıkça yazılmış olmasına dikkat edin. Made in... şeklinde yazmalıdır. İçerisinde Germany kelimesi geçen başka bir cümle kurulmuş olabilir. Made by German tecnology gibi cümlelere aldanmayın)
    
İkinci olarak döşeteceğimiz parkenin deviri sınıfı önemli değil (eve döşenecekse), özellikle deviri sormayın bile. Size 12500 ila 15000 arasında bir devir söylenecek. Sizde neresinde yazıyor diye sorun ve ambalaj üzerinde arayın bakayım devir ile ilgili bir şey bulabilecek misiniz?
    
Parkenizi sadece kataloktan beğenmeyin. Bizzat parkenin kendisini inceleyin. Birbirine kilitleyin ve ek yerlerini nasıl kapattığına dikkat edin. Ek yerlerinde boşluk ve seviye farkları olmamalıdır.
    
Plakaların kenar kesimleri pürüzsüz olmalıdır. Kenarları prüzlü laminat çabuk eskiyecek ve ekyerlerinde çabucak sarı bir görüntü oluşturacaktır. Bu prüz işi çok hassastır prüzsüz gibi görünebilir. Parmağınızı kenar köşesinde fazla bastırmadan gezdirirseniz pürüzü fark edersiniz. Ayrıca stripli(parça desenli) laminatların uçlarındaki son desen boyu minumum 7 cm olmalıdır.
     
Usta meselesi
Usta da çok önemli. Ustanın yapacağı küçük bir hata bütün parkeyi etkileyebilir. Parkede açılma veya kabarma olabilir. Ayrıca kayıklanma dediğimiz olay da bir işçilik hatasından kaynaklanır. Kilitli parkelerde değişik kilit sistemleri vardır. Bunların içerisinde geniş yüzeyli olanlar daha iyidir. Çünkü tutunma daha fazla olur. Laminat döşemelerin altına folyolu şilte kullanımı mecburidir. (ahşap döşeme üzeri hariç)

 

Parke Hakkınzda Önemli Bilgiler

   
"Aralarındaki temel farklılıkları bildikten sonra zeminde hangisinin daha doğru bir tercih olacağına karar vermek kolaydır. Ancak bu saptamayı doğru şekilde yapabilmek için masif ve laminat zeminler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?"
    
Aralarındaki temel farklılıkları bildikten sonra zeminde hangisinin daha doğru bir tercih olacağına karar vermek kolaydır. Ancak bu saptamayı doğru şekilde yapabilmek için masif ve laminat zeminler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?
    
Sert zemin kaplamaları
Masif ve sert zemin kaplamalar kesintisiz tek parça ağaçtan elde edilir. Genelde 3/4 inch (1 inch = 2.54 cm) kalınlığındadırlar. Sert bir ahşap kaplamaya çaprazlama baktığınızda büyüme halka ve şeritlerini görebilirsiniz.
    
Ancak herhangi bir tabaka veya katman bulunmaz. Ahşap striplerin boyutları 1-1/2 inch'ten 2-1/4 inch genişliğe kadar değişir. Planklar ise 2-1/4 inch'ten daha geniştir.
    
Birçok strip ve plank kaplamalar birbirine geçmeli kenarlarıyla diğer bir deyişle dil-yuva bağlantılı üretilmiştir. Bu nedenle birbirlerine uygun şekilde yerleştirilirler. Ancak bazı planklar daha rüstik bir görünüm yaratmak için düz kenarlıdır.
    
Sert zemin kaplamaları katı ahşaptan üretilir. Birkaç malzeme ve metodu kullanarak üretilmiş bir ürün olan laminat kaplama, ya ahşap benzeri veya ince ahşap bir üst katmana sahiptir.
    
Birçok laminat kaplama ahşap parçacıkların bir yapıştırıcı veya tutkal türeviyle birbirine yapıştırılması şeklinde üretilmiştir. Genelde ahşap doku taklidi olan üst yüzey cilası sonradan uygulanır. Bazı laminat zemin kaplamaları su geçirmez, bazıları suya dayanıklı olmakla birlikte bazıları her iki özelliğe de sahip değildir.

 

Masif kaplamalar

Masif kaplamalar temelde üç şekilde bulunur:
    
STRIP: Daha geniş kurulumlarda kullanır. Stripler genelde 2-1/4 inch (1 inch=2.54 cm) genişliğindedir. Ancak genişlik ebatları 1-1/2 inch ile 3-1/4 inch arasında değişir. Stripler alt zemine çivilenerek monte edilir.

PLANK: Plank dediğimiz döşeme tahtaları en az 3 inch genişliğindedir (1 inch=2.54 cm). Alt zemine vidalanabildikleri gibi çivilenerek sabitlenebilirler. Vida delikleri ahşap tıkaçlarla kapatılabilir.

PARKE: Parke kaplamalar standard şekilde 6"x6" kalıplar halinde bulunur. Özel modellerde ise ebatlar 36" birim kareye kadar çıkabilir. Parke genelde dramatik geometrik etkiler yaratan özel desen ve modeller içerir.

Sert ahşap zeminler zemin toprak seviyesinde veya üzerinde olmak kaydıyla beton plaka üzerine yerleştirilebilir. Bu zeminler sistirelenmek ve yeniden cilalanmak suretiyle kuşaklar boyunca kullanılabilir.

Sert ahşap zeminler mekanın bağıl nem seviyesine bağlı olarak genileme ve çekme yapar. Normalde, söz konusu değişimi gözönünde bulunduran döşemeci kurulum esnasında zemin ve duvar arasında genişleme payı bırakır. Bu boşlukları doldurmak için kullanılan çeşitli zemin aksesuarları bulunur.

Lamine edilmiş ahşap
Değişik ahşap türlerinin birkaç katmanının veya aynı ahşap türünün farklı tabakalarının ısı ve basınç altında sıkıştırılıp birbirine yapıştırılmasıyla elde edilir.
    
Lamine edilmiş zeminler nem düzeyindeki değişikliklerden pek etkilenmez. Toprak seviyesi, üstü veya altında kurulumları yapılabilir. Daha kalın üst yüzeyli bazı lamine lamine edilmiş ahşap zeminler, üç defaya kadar zımparalanabilir. Bazılarıysa kesinlikle zımparalanamaz.
    
Ahşap laminatlar
Ahşap laminatlar kontrplak tabanlı ve cilalı üst bir katmandan oluşur. Katman ve kalınlıkları değişir. Ancak üç-katmanlı 3/8 inch (1 inch=2.54cm) ebatlarındakiler en yaygın olanlarıdır.
    
Unutulmamalıdır ki; masif zeminler 3/4 inch olup ahşap laminatlardan iki kat daha kalındır. Ahşap laminatların cilalı üst yüzeyleri yaklaşık 1/8 inch kalınlığındadır. Bu yüzeylere sistire yapılabildiği gibi yeniden cila da uygulanabilir. Çoğu üretici firma beş yıllık cila garantisi verir.
    
Sentetik-Plastik laminatlar
Genelde 1/2 inch (1 inch=2,54 cm) kalınlığında olan plastik laminat kaplamalar yüksek basınç uygulanmış laminatın üst ve alt katmanları içine sarılmış bir lif levha merkezinden oluşur.
    
Bu tip zeminlere sistire yapılamadığı gibi yeniden cila da uygulanamaz. Aşınma ve eskime durumunda ancak yenilenmeleri mümkündür. Genelde 10 ile 15 yıl arasında değişen üretici firma tarafından solma, leke ve aşınmalara karşı garantilidirler.
    
Aralarındaki temel farklılıklara ilişkin bilgi edindikten sonra hangi zemin kaplamanın daha uygun olduğuna karar verme aşamasına geldi sıra. Öncelikle doğru bir karar için bireysel ihtiyaçlara yönelik bir seçim yapılmalıdır. Bu saptamayı yapabilmeyi kolaylaştıracak birkaç soru aşağıda yer alıyor.

Bu soruları cevaplayarak ihtiyaca birebir yanıt olabilecek zemin kaplaması da saptanabilir;
    
·  Mekanın genel stiline hangi zemin kaplaması daha uygun?
·  Uzun süreli bir kullanım sözkonusu mu?
·  Belli bir bütçe söz konusu mu? Ya da ürün özelliklerine göre bütçede esneme yapılabilir mi?
·  Mekanda ne tip yaya trafiği mevcut? Zemin az mı çok mu trafiğe maruz kalıyor?
·  İkinci elden satış değeri önemli mi? (Söz konusu mekanı elden çıkarmaya karar verdiğinizde, mevcut zemin bir tür yatırım olan mekanın değerini etkileyecek mi?)

Bu sorulara verilecek yanıtlar zeminde doğru kararı büyük ölçüde belirleyecektir. Öncelikle bireysel durum değerlendirmesi yapılmalıdır. Çünkü herkesin ihtiyaç, beklenti ve maddi düzeyleri birbirinden farklıdır.
    
Örneğin eğer mekanda çok da fazla yaya trafiği yoksa, mekanda hakiki bir ahşap zemin tercih edilebilir. Modern görünümlü ancak daha uyugn fiyatlardan yana tercih yapılacaksa, dayanıklı ve uygun fiyat koşullarıyla laminat kaplamalar zeminde doğru seçim olacaktır.
    
Her iki tip zeminlerin de kendine has avantaj ve dezavantajları bulunur. Hangi zemin tipinin size daha uygun olduğu konusu ise tamamen bireysel bir seçimden ibarettir. Ancak doğru bakım ve temizlik uygulandıktan sonra her iki zeminlerin tipinin de uzun yıllar mekanları süsleyeceği unutulmamalıdır.